Εκπαιδευτικές επισκέψεις σχολείων στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας «Κων/νος Κούμας»

Άρχισαν και για τη φετινή σχολική χρονιά οι προγραμματισμένες εκπαιδευτικές επισκέψεις σχολείων στη . Την Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2019 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού σχολείου Λάρισας, μαζί με τη συνοδό εκπαιδευτικό κ. Ευαγγελία Ρούσσα, επισκέφθηκαν τη Βιβλιοθήκη και συμμετείχαν σε μια εκπαιδευτική δράση με θέμα τη ‘φιλία’.
Με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Βάγιας Γκουντουβά διαβάσαμε την αστεία και τρυφερή ιστορία της Helen Stephens “Πώς να κρύψεις ένα λιοντάρι;”. Συζητήσαμε για τη διαφορετικότητα, για την αξία της φιλίας, της αγάπης και του σεβασμού στους συνανθρώπους μας και δημιουργήσαμε το δικό μας δέντρο φιλίας!
Μέσα από βιωματικές δράσεις και δημιουργικό παιχνίδι, αντιληφθήκαμε πόσο άδικο είναι να σε βλέπουν όλοι με «ταμπέλες» χωρίς να σου δίνουν την ευκαιρία να σε γνωρίσουν αλλά και πόσο ασφαλείς αισθανόμαστε με έναν καλό φίλο δίπλα μας!